fbpx

Jest w kulturze europejskiej taki mebel, który niesie za sobą wartość symboliczną, pełniąc szczególną rolę. Jest nim stół. Zarówno ten domowy, jaki i biznesowy: kawiarniany, hotelowy, biurowy. Zawsze ma on przypisane szczególne znaczenie na tle całego wyposażenia wnętrz. W magiczny sposób przechowuje pamięć o pokoleniach, które przy stołach odbywały ważne rozmowy, negocjowały, godziły się, wymieniały myślami. Przy stołach ludzie pisali też książki, przy stołach działa się historia i zmieniały dzieje. Niech Twój stół z akacji, który będzie towarzyszem życia przez wiele lat, zbuduje własną opowieść. Czy to o leniwych wieczorach z przyjaciółmi przy pysznej kolacji, czy najważniejszych negocjacjach w Twoim służbowym gabinecie – to już zależy do Ciebie.

Stół jako symbol i zaproszenie

W kulturze europejskiej stół nie jest po prostu jednym z wielu mebli. Stół to symbol. Towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, jeśli liczyć jego pradawne formy w postaci kamiennych płyt czy skał. W naszych DNA mamy zakodowane używanie stołu. Co jest tak ważnego w tej prostej konstrukcji składającej się z blatu i nóżek, że ma znaczenie aż kulturowe? Zaprosić kogoś do stołu to zachęta do podjęcia rozmowy – czasem błahej, czasem najpoważniejszej.

Znamy przecież „historyczne stoły” – stół rycerzy Króla Artura, stół z Obiadów Czwartkowych czy Okrągły Stół z ‘89 roku. Niedzielne obiady przy stole to dla każdej rodziny czas integracji, rozmów, wspólnego spędzania czasu. Nieważne, czy blat jest okrągły, czy prostokątny. Liczy się przeznaczenie: stół to miejsce spotkania i spożywania przy nim pokarmów. Od pokoleń wokół stołu dzieją się barwne dzieje, pisze historia, rozwija sztuka celebracji posiłków i kunszt prowadzenia dialogu. Stół to zaproszenie do zjednoczenia się z drugim człowiekiem. Nie może być więc przypadkowy.

Spotkanie z egzotycznym akcentem

Dlaczego właśnie akacja indyjska posłużyła nam jako surowiec do produkcji stołów? Jej drewno jest gęste i wytrzymałe, ciężkie i solidne. Wykazuje odporność na wilgoć, a przy tym poddaje się łatwo frezowaniu i toczeniu. Drewno akacji wymaga czasu na schnięcie, za to w efekcie daje produkty służące przez długie lata. Z tego powodu właśnie akacja jest szlachetnym surowcem, godnym stołu – czy to w domu rodzinnym, w restauracji, hotelu, centrum biznesowym. Wszędzie tam, gdzie spotkanie z drugim człowiekiem, rozmowa i wspólny posiłek odgrywają kluczową wolę.

Zauważ, że indyjskie pochodzenie akacji wprowadza tu dodatkowy walor. Kultura kulinarna Indii jest przebogata, inspirująca, niewyczerpana. Jedzenie tam ma wielką wartość symboliczną, gdzie każdy składnik, kolor, kolejność przyprawiania, są jak elementy magicznej mikstury na zapewnienie zdrowia i pomyślności. Samo pochodzenie drewna na stół, nadaje mu więc pewnej doniosłości. Co nie znaczy, że przy akacjowym stole mają się odbywać tylko poważne rozmowy!

Wyobrażamy sobie letnie wieczory z szeroko otwartymi oknami, przez które wpada złote światło zachodzącego słońca. Jeszcze raz przeliczasz talerze, ustawiasz lampki do wina, zapalasz świece. To będzie piękna uczta z przyjaciółmi, z którymi do późnych godzin nocnych będziecie prowadzić wciągające rozmowy, co jakiś czas wybuchając gromkim śmiechem. Aromatyczne dania z sezonowych składników, toasty schłodzonym winem czy może szklaneczkami słodkiego mango lassi? Świadkiem i towarzyszem Waszego spotkania będzie akacjowy stół. Być może natchnie Cię do zaczerpnięcia z przepisów indyjskiej kuchni, która zaskoczy Twoich gości?

Od stołu i krzesła wszystko się zaczyna

W kolekcji Acacia Piasecki Design znajdziesz nie tylko wybór stołów, ale także pasujące do nich krzesło Acatrico. Jego projekt nie jest przypadkowy. Tak jak i w stołach, znajdziesz tu połączenie ciepła i przytulności drewna z surową elegancją i prostotą designu. Kolorystyka – drewno w kontraście z czarnymi nogami, pasuje do nowoczesnych, miejskich wnętrz typu loft, industrial, scandi, jak i nawet starego dworku dla przeciwwagi.

Jaki mebel wybrałbyś do swojego domu jako pierwszy i najważniejszy? My właśnie stół i krzesła! Przespać się można na wygodnym materacu, odsapnąć na miękkim pufie w salonie. Jednak nic nie zastąpi wygodnego, wysokiej jakości stołu, który gromadzi ludzi i zachęca do rozmowy w cztery oczy.

Pamiętaj, że wszystkie produkty Piasecki Design przechodzą proces restrykcyjnej, podwójnej kontroli: wpierw w Indiach w miejscu produkcji, następnie w Polsce. Dopiero po akceptacji kontrolerów, badających spełnienie europejskich standardów, bezpiecznie spakowane stoły i krzesła wysyłane są do Klientów.

Poznaj nasze meble

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro